موقعیت شما در سایت موقعیت شما در سایت

سخنرانی‌ها سخنرانی‌ها

مؤسسه تهران از بدو تأسیس خود مجالس تدریس و سخنرانی و همایش های علمی فراوانی برگزار کرده که در آن دانشمندان خارجی حضور فعال داشته اند از جمله:

پروفسور ریچارد والزر نویسنده مقاله «اخلاق» و «افلاطون» در دائره المعارف اسلام به مدت شش هفته به تدریس کتاب آراء اهل المدینه الفاضله فارابی پرداخته است.

دکتر عبدالرحمن بدوی سخنرانی هایی درباره کتاب افلاطون فی الاسلام ایراد کرد و پذیرفت که این عنوان مناسب تر است از عناوین ارسطو عندالعرب و افلوطین عندالعرب که پیش از آن برای دو کتاب دیگر خود نهاده بود.

همچنین پروفسور مونتگمری وات درباره دو کتاب خود محمد در مکه و محمد در مدینه سخنرانی ایراد کرد.

پروفسور لوی گارده (نویسنده مقاله «علم کلام» و «اشعری» در دائره المعارف اسلام) درباره مقایسه اسلام و مسیحیت در پاره ای از مسائل کلامی، پروفسور خلیل جر درباره سهم ایرانیان در تحول منطق اسلامی، پروفسور ای. وسلز درباره بررسی شرح حال های جدید از پیغمبر اکرم (ص)، پروفسور کلیبانسکی درباره ترجمه های لاتینی فلسفه و علوم اسلامی، پروفسور چارلز آدامز درباره پیشرفت های اخیر غرب در تحقیقات اسلامی، و پروفسور معن زیاده درباره دائره المعارف فلسفی که در دست تهیه داشت در مؤسسه سخنرانی کردند.

به موازات این سخنرانیها در محل مؤسسه، مؤسسه یک سلسله سخنرانی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار کرد که مورد استفاده استادان و دانشجویان فلسفه و ادبیات قرار گرفت از جمله:

  •  مفهوم عرفانی خلق جدید در عین القضات همدانی، آقای پروفسور ایزوتسو، ترجمه آقای دکتر سید حسین نصر.

  •  اهمیت عین القضات در تحول عرفان اسلامی ایرانی، آقای دکتر لندلت، ترجمه آقای دکتر ابوالحسن جلیلی.

  • اهمیت مکتب کبرویه در عرفان اسلامی در ایران، آقای دکتر لندلت، ترجمه آقای دکتر فتح الله مجتبائی.

  • مفهوم عرفانی خلق جدید در محیی الدین ابن العربی، آقای پروفسور ایزوتسو، ترجمه آقای دکتر بهرام جمال پور.

در مجالسی به مناسبت نشر شرح غررالفرائد حاج ملا هادی سبزواری و تعلیقه آشتیانی بر آن، استادان ایرانی از جمله سید جلال الدین آشتیانی و سید محمد مشکوه بیرجندی و دکتر سید حسین نصر سخنرانی ایراد کردند که دانشجویان فراوانی از آن بهره مند شدند.

مؤسّسه تهران در سال 1378 به مناسبت سی امین سال تأسیس خود، همایش دو روزه ای در تالار علاّمه امینی دانشگاه تهران برگزار کرد.

در این همایش از استادان ایرانی دکتر رضا داوری اردکانی، دکتر نصرالله پورجوادی، دکتر حسن تاج بخش و دکتر سیّد علی موسوی بهبهانی، هر یک درباره اهمیّت میراث علمی و فرهنگی و فلسفی دانشمندان مسلمان ایرانی سخنرانی کردند.

از استادان خارجی پروفسور ویلفرد مادلونگ، پروفسور ویلیام چیتیک، پروفسور دوگلاس کریم کرو و پروفسور ژان میشو درباره ارزش فعّالیّت های مؤسّسه و نقش مؤسّسه در معرّفی علوم و تمدّن و فرهنگ اسلامی – ایرانی در سطح جهانی به تفصیل بحث کردند.

در اردی بهشت ماه 1381 طرح همایش بین المللی قرطبه و اصفهان که سالیان قبل دکتر مهدی محقق، پروفسور هرمان لندلت و پروفسور علیرضا عرفه در پاریس و استراسبورگ ریخته بودند، با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مرحله اجرا درآمد.

در این همایش که سی استاد خارجی و سی استاد داخلی شرکت کرده بودند. اهمیّت و ارزش میراث علوم عقلی اسلامی به ویژه در چند صد سال اخیر را مورد بحث و مذاکره قرار دادند.

حاصل این همایش نشر سی و هفت جلد کتاب در علوم و معارف اسلامی به ویژه از مؤلفان ناشناخته ایرانی است. هزینه این همایش و نشر این مجموعه که قرار است به پنجاه جلد برسد از منابع غیردولتی تأمین شده است.