مؤسسه تهران از بدو تأسيس خود مجالس تدريس و سخنراني و همايش هاي علمي فراواني برگزار كرده كه در آن دانشمندان خارجي حضور فعال داشته اند از جمله:

پروفسور ريچارد والزر نويسنده مقاله «اخلاق» و «افلاطون» در دائره المعارف اسلام به مدت شش هفته به تدريس كتاب آراء اهل المدينه الفاضله فارابي پرداخته است.

دكتر عبدالرحمن بدوي سخنراني هایی درباره كتاب افلاطون في الاسلام ايراد كرد و پذيرفت كه اين عنوان مناسب تر است از عناوين ارسطو عندالعرب و افلوطين عندالعرب كه پيش از آن براي دو كتاب ديگر خود نهاده بود.

همچنين پروفسور مونتگمري وات درباره دو كتاب خود محمد در مكه و محمد در مدينه سخنراني ايراد كرد.

پروفسور لوي گارده (نويسنده مقاله «علم كلام» و «اشعري» در دائره المعارف اسلام) درباره مقايسه اسلام و مسيحيت در پاره اي از مسائل كلامي، پروفسور خليل جر درباره سهم ايرانيان در تحول منطق اسلامي، پروفسور اي. وسلز درباره بررسي شرح حال هاي جديد از پيغمبر اكرم (ص)، پروفسور كليبانسكي درباره ترجمه هاي لاتيني فلسفه و علوم اسلامي، پروفسور چارلز آدامز درباره پيشرفت هاي اخير غرب در تحقيقات اسلامي، و پروفسور معن زياده درباره دائره المعارف فلسفي كه در دست تهيه داشت در مؤسسه سخنراني كردند.

به موازات اين سخنرانيها در محل مؤسسه، مؤسسه يك سلسله سخنراني در دانشكده ادبيات دانشگاه تهران برگزار كرد كه مورد استفاده استادان و دانشجويان فلسفه و ادبيات قرار گرفت از جمله:

  •  مفهوم عرفاني خلق جديد در عين القضات همداني، آقاي پروفسور ايزوتسو، ترجمه آقاي دكتر سيد حسين نصر.

  •  اهميت عين القضات در تحول عرفان اسلامي ايراني، آقاي دكتر لندلت، ترجمه آقاي دكتر ابوالحسن جليلي.

  • اهميت مكتب كبرويه در عرفان اسلامي در ايران، آقاي دكتر لندلت، ترجمه آقاي دكتر فتح الله مجتبائي.

  • مفهوم عرفاني خلق جديد در محيي الدين ابن العربي، آقاي پروفسور ايزوتسو، ترجمه آقاي دكتر بهرام جمال پور.

در مجالسي به مناسبت نشر شرح غررالفرائد حاج ملا هادي سبزواري و تعليقه آشتياني بر آن، استادان ايراني از جمله سيد جلال الدين آشتياني و سيد محمد مشكوه بیرجندی و دكتر سيد حسين نصر سخنراني ايراد كردند كه دانشجويان فراواني از آن بهره مند شدند.

مؤسّسه تهران در سال 1378 به مناسبت سي امين سال تأسيس خود، همايش دو روزه ای در تالار علاّمه اميني دانشگاه تهران برگزار كرد.

در این همایش از استادان ايراني دكتر رضا داوري اردكاني، دكتر نصرالله پورجوادي، دكتر حسن تاج بخش و دكتر سيّد علي موسوي بهبهاني، هر يك درباره اهميّت ميراث علمي و فرهنگي و فلسفي دانشمندان مسلمان ايراني سخنراني كردند.

از استادان خارجي پروفسور ويلفرد مادلونگ، پروفسور ويليام چيتيك، پروفسور دوگلاس كريم كرو و پروفسور ژان ميشو درباره ارزش فعّاليّت هاي مؤسّسه و نقش مؤسّسه در معرّفي علوم و تمدّن و فرهنگ اسلامي – ايراني در سطح جهاني به تفصيل بحث كردند.

در اردي بهشت ماه 1381 طرح همايش بين المللي قرطبه و اصفهان كه ساليان قبل دکتر مهدی محقق، پروفسور هرمان لندلت و پروفسور عليرضا عرفه در پاريس و استراسبورگ ريخته بودند، با همكاري انجمن آثار و مفاخر فرهنگي به مرحله اجرا درآمد.

در اين همايش که سي استاد خارجي و سي استاد داخلي شركت كرده بودند. اهميّت و ارزش ميراث علوم عقلي اسلامي به ويژه در چند صد سال اخير را مورد بحث و مذاكره قرار دادند.

حاصل این همایش نشر سی و هفت جلد کتاب در علوم و معارف اسلامی به ویژه از مؤلفان ناشناخته ایرانی است. هزینه این همایش و نشر این مجموعه که قرار است به پنجاه جلد برسد از منابع غیردولتی تأمین شده است.

 

تهران،خيابان انقلاب،ميان رازی و خارک،شماره1076،طبقه هفتم،صندوق پستی133-13145

© دانشگاه تهران، مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران-دانشگاه مك گیل، تهران، ایران، 1386