و همچنین در متجاوز از چهل مجمع مهم علمی داخلی نیز شرکت و مقالات علمی به آن مجامع تقدیم داشته است.

کتابهای او اعم از تألیف و ترجمه و تصحیح و مجموعه مقالات به شصت، مقالات فارسی و عربی به یکصد و پنجاه ، مقالات انگلیسی به متجاوز از سی و پنج بالغ می شود. این مقالات در مجلات داشگاه های ایران و نشریات علمی کشور و همچنین در مجلات علمی کشورهای انگلستان، فرانسه، امریکا، ژاپن، ایتالیا، هلند، ترکیه، مصر، اردن، لبنان، سوریه، مراکش، افغانستان، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و تایلند چاپ و منتشر گردیده است.

از آثار او کتاب «فیلسوف ری محمدبن زکریای رازی» تألیف درجه اول و برنده جایزه در سال 1349، کتاب «مفتاح الطب» با خلاصه ترجمه انگلیسی و فارسی، برنده جایزه بهترین کتاب جمهوری اسلامی ایران در سال 1369، کتاب «مجموعه متون و مقالات در تاریخ و اخلاق پزشکی در اسلام و ایران» برنده جایزه دوازدهمین جشنواره خوارزمی در سال 1377 شده است.

کتاب ترجمه انگلیسی «شرح غررالفرائد» یا «شرح منظومه حکمت حاج ملاهادی سبزواری» که دکتر محقق با همکاری پروفسور توشی هیکو ایزوتسو انجام داد در سال 1356 ( 1977 میلادی) در نیویورک چاپ و به وسیله مرکز نشر دانشگاهی و دانشگاه تهران در تهران تجدید چاپ شد. این کتاب پس از تفسیر مابعدالطبیعه ابن رشد، نخستین نظام منسجم فلسفی است که پس از هشتصد سال از جهان اسلام وارد غرب شده است.

دکتر مهدی محقق در سال 1378 از طرف هیأت امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به ریاست هیأت مدیره آن انجمن منصوب گشت. او در سال 1380 برنده جایزه پیش کسوتان و نیز در همین سال برنده جایزه چهره های ماندگار گردید و در سال 1382 به دریافت نشان درجه یک ادب فارسی نائل آمد.

تهران،خيابان انقلاب،ميان رازی و خارک،شماره1076،طبقه هفتم،صندوق پستی133-13145

© دانشگاه تهران، مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران-دانشگاه مك گیل، تهران، ایران، 1386